Dancin in Acton Classes Header Image - Dancin Feet

Class Schedule

Day
Time
Class
Instructor
Level
Age
Room
Monday4:00PMHip HopCelena Byrd-Johnson1-27+B
Monday4:15PMDance 4 TotsTheresa Kitts18mos-2A
Monday5:00PMSnazzy JazzyTheresa Kitts3-6A
Monday5:00PMTap Celena Byrd-Johnson310+B
Monday5:00PMTurns and TechniqueSydney Baker16+C
Monday6:00PMBasic TapCelena Byrd-Johnson24-6A
Monday6:00PMLyricalTheresa Kitts1-28+B
Monday6:00PMCardio and StretchSydney BakerAllC
Monday7:00PMHip HopCelena Byrd-Johnson412+B
Monday7:00PMMusical TheaterSydney Baker7+C
Tuesday3:30PMBalletSydney Baker17+B
Tuesday3:30PMJr. TumblingBrooke Roquebrune3-5C
Tuesday4:30PMTwinkle BalletSydney Baker3-6A
Tuesday4:30PMHip HopNom L. Brown310+B
Tuesday4:30PMTumblingBrooke RoquebruneExperienced6-8C
Tuesday5:30PMPilates and ConditioningCasey Gonzalez12+B
Tuesday5:30PMJazzCindy Jundy39+C
Tuesday6:30PMTapCindy Jundy4 12+ (audition)A
Tuesday6:30PMTurns and LeapsCasey Gonzalez310+B
Tuesday6:30PMBalletSydney Baker112-AdultC
Tuesday7:30PMContemporary/Lyrical Casey Gonzalez4 14+ (audition)B
Wednesday3:30PMPas de deuxKathleen BurnettBy Invitation A
Wednesday3:30PMSnappy TappyCecile Rogers50+B
Wednesday3:30PMJazzNom L. Brown28+C
Wednesday4:30PMHippy HoppyTheresa Kitts3-6A
Wednesday4:30PMBallet Kathleen Burnett2-310+B
Wednesday4:30PMBoys CrewNom L. Brown7+C
Wednesday5:15PMBasic TapTheresa Kitts13-6A
Wednesday5:30PMPre-Pointe/PointeKathleen Burnett10+B
Wednesday5:30PMParkourAlex Hutchinson8+C
Wednesday6:00PMJazzTheresa Kitts1-26-9A
Wednesday6:30PMBalletKathleen Burnett4 14+ (audition)B
Wednesday6:30PMTumblingAlex Hutchinson8+C
Wednesday7:00PMYogaMichelle BeckerA
Wednesday7:30PMPointeKathleen Burnett3-414+ (audition)B
Thursday3:30PMStretch/AcrobaticsCasey Gonzalez10+B
Thursday3:30PMBalletSydney Baker311+C
Thursday4:30PMJazzCasey Gonzalez411+B
Thursday4:30PMTurns and TechniqueSydney Baker2-39+C
Thursday5:30PMTap/Body PercussionLynne Convis10+A
Thursday5:30PMTurns and TechniqueCasey Gonzalez4 12+ (audition)B
Thursday5:30PMBroadway BabiesCindy Jundy/Sydney Baker5-7C
Thursday6:30PMZumbaKevin MontgomeryA
Thursday6:30PMJazzCindy Jundy5 14+ (audition)B
Thursday7:30PMDance in HeelsSydney Baker12+B
Friday3:30PMTapCelena Byrd-Johnson1-27+A
Friday3:30PMContemporary/LyricalSydney Baker311+B
Friday3:30PMParkourAlex Hutchinson211+C
Friday4:30PMBalletZach Leighton210+A
Friday4:30PMTap Celena Byrd-Johnson1-213-AdultB
Friday4:30PMTumblingAlex Hutchinson211+C
Friday5:30PMJazzCelena Byrd-Johnson1-213-AdultA
Friday5:30PMBoys/Mens TechniqueZach LeightonAllB
Friday5:30PMCardio and StretchSydney BakerAllC

Schedule was last updated on September 18, 2015 8:36 pm.